Øget amerikansk interesse for Lundbeck

På trods af at Lundbeck står over for en række udfordringer, er de amerikanske investorers appetit på selskabet vokset kraftigt i løbet af den seneste tid.

Lundbeck oplever trods stigende udfordringer øget interesse fra investorer på den anden side af Atlanten. Alene siden november er andelen af nordamerikanske investorer vokset med 21 procent, hvilket svarer til, at de oversøiske aktiekøbere nu sidder på over en tredjedel af de tilgængelige Lundbeck-aktier.

Det viser Lundbecks seneste opgørelse over sammensætningen af selskabets investorer.

De aktier, der er tilgængelige i handel, udgør omkring 30 procent af den samlede aktiekapital i medicinalselskabet, da Lundbeckfonden sidder solidt på de resterede 70 procent.

- Vi er som selskab glade for den store amerikanske interesse for vores aktie, da det betyder, at vi får en mere bred sammensætning af aktionærer. Det giver bedre sammenhæng blandt kredsen af investorer og sikrer samtidig vores aktie en vis stabilitet, så den ikke bliver påvirket af små udfald i et enkelt land, siger Lundbecks IR-chef Jacob Tolstrup til Business.dk.

Læs hele artiklen på business.dk.

Kilde: www.business.dk, 06.10.2008

© 2007 Medicon Valley Alliance. All rights reserved.