Helbredsrelaterede projekter finansieret af Højteknologifonden

Nye teknologiske fremskridt er i støbeskeen med 94 millioner kroner fra Højteknologifonden.

Nu samler danske virksomheder og førende forskere deres ekspertise i nye ambitiøse og resultatorienterede samarbejder. De vil udvikle højteknologiske løsninger, som imødekommer erhvervsmæssige behov, og derigennem skabe værdi for det danske samfund. De deltagende virksomheder og universiteter stiller selv med finansiering. Dermed når det samlede budget for projekterne, som varer mellem halvandet og tre år, op på 183 millioner kroner. Uddelingen er den første af tre i år fra Højteknologifonden.

Forskningsprojekterne

De korte overskrifter på de helbredsorienterede forskningsprojekter, der har fået tilsagn om støtte fra Højteknologifonden, lyder:

  • Ny metode opdager testikelkræft tidligt i forløbet
  • Billig og enkel metode afslører skimmelsvamp - før beboerne bliver ramt af allergi
  • Ny teknologi bag skræddersyede vacciner 
  • Verden første MicroRNA medicin (læs nyhed om Santaris Pharma - in English)
  • Høreapparater med bedre forståelighed og trådløs energiforsyning 

Fokus på små og mellemstore virksomheder

Et særligt fokus for Højteknologifonden er de små og mellemstore virksomheder, hvoraf kun syv procent i dag er i kontakt med offentlig forskning. Det er derfor positivt, at blandt projekterne udvalgt af Højteknologifondens bestyrelse i denne omgang, er 70 procent af virksomhederne små eller mellemstore.

For yderligere information, se Højteknologifondens hjemmeside.

Kilde: Højteknologifonden, pressemeddelelse, 03.07.2007

© 2007 Medicon Valley Alliance. All rights reserved.